Velký pes

Lovce Oriona doprovázejí u jeho nohou dva psi. Větší z jeho psích přátel je reprezentován souhvězdím Velkého psa. Nachází se v něm nejjasnější hvězda noční oblohy, Sirius, známá také pod názvem Psí hvězda.

Velký pes je často znázorňován ve stoje na zadních nohou se žhnoucí hvězdou Sirius, Psí hvězdou, balancující na jeho čenichu nebo sevřenou jako míček v jeho čelistech. Na jih od Siria ve vzdálenosti asi jednoho zorného pole binokuláru se nachází velká hvězdokupa M41, která se skládá z desítek hvězd rozložených na ploše asi o velikosti úplňku. Binokulárem v ní spatříte jednotlivé jasné hvězdy a dalekohledem jich rozlišíte ještě víc.

Kompaktnější, ale v některých ohledech působivější, je hvězdokupa NGC 2362 zformovaná okolo modrého veleobra čtvrté magnitudy Tau (τ) Canis Majoris. K tomu abyste ocenili krásu této kompaktní hvězdokupy, budete ovšem potřebovat astronomický dalekohled.

Psí hvězda

Sirius - nazývaný také Alfa (α) Canis Majoris - září více než jakákoli jiná hvězda naší noční oblohy, ale ačkoli je větší a jasnější než Slunce, není ve skutečnosti o nic výjimečnější než ostatní hvězdy. Jeho vysoká jasnost je způsobena jeho poměrně malou vzdáleností od Země - nachází se 8,6 světelných let daleko. Existuje mnoho svítivějších hvězd v porovnání se Siriem, ale ty leží v mnohem větší vzdálenosti. Sirius je modrobílý, ale někdy je vidět, jak u něj probleskávají i různé další barvy. To je způsobeno lomem jeho světla, vzduchovými proudy v atmosféře.

Blízký souputník

Okolo Siria obíhá s periodou 50 let méně jasný bílý trpaslík, hvězda Sirius B - štěňátko Psí hvězdy. Je velmi obtížné ji spatřit, jelikož jej přezařuje světlo ze Siria. Až však budou mezi roky 2020 a 2025 od sebe nejdále, bude možné Sirius B spatřit při zcela klidném ovzduší dalekohledem o průměru objektivu minimálně 200 mm.

Mýty a legendy

Velký pes byl loveckým psem Oriona, který svému pánovi pomohl ulovit jeho mistrovské kousky: zajíce (souhvězdí Zajíce) a býka (souhvězdí Býka). Řekové mají o velkém psu jinou legendu. V ní reprezentuje psa Lailapsose, který byl tak rychlý, že mu nic a nikdo nemohl uniknout. Lailapsos byl vyslán, aby zabil hrozivou Teumesskou lišku, která terorizovala Théby. Liška však měla magickou moc a nedala se chytit. V tom byl paradox. Podle jedné legendy jej vyřešil Zeus, tím, že obě zvířata umístil na noční oblohu v podobě souhvězdí velkého psa a lišky, aby zde pokračovali ve svém souboji až do skonání věků. Pro jistotu však umístil obě souhvězdí na opačné strany oblohy.

Jak je najdu?

Pokud se budete orientovat podle mocného souhvězdí Orionu, najdete souhvězdí Velkého psa vcelku snadno. Díky jeho jasně zářící hvězdě Sirius si ho nemůžete nikdy splést. Souhvězdí Velkého psa se nachází nejvýše na obloze po večerech v lednu a únoru. Vidět ho však můžete v různých časech večer od poloviny listopadu do dubna.

Protože Velký pes leží na jih od nebeského rovníku, nelze některé jeho části vidět ze zeměpisných šířek ležících severněji než na 55° severní šířky. Zcela náhodou, leží kolem půlnoci na začátku každého roku, Sirius na nebeském poledníku. Sirius tvoří společně se dvěma dalšími jasně zářícími hvězdami Procyon a Betelgeuze ještě jeden zajímavý tvar na noční obloze - tzv. "zimní trojúhelník".

Zkratka: CMa

Nejlepší roční období: druhá polovina zimy (večery)

Nejjasnější hvězdy: Alfa (α) Canis Majoris - Sirius

Pořadí podle velikosti: 43/88

Poloha: rovníková


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky