Lev

Král Zvěrokruhu

Lev a jeho mládě loví na nebeských pláních v první polovině roku. Souhvězdí Lva (Leo) je jedním z nejsnáze rozpoznatelných souhvězdí zvěrokruhu. Asi nikoho nepřekvapí, že souhvězdí Malého Lva (Leo Minor) znázorňuje jeho mládě.

Souhvězdí Lva vyobrazuje krčícího se lva hledícího k západnímu obzoru. Hlavu a hruď (hřívu) lva tvoří šest hvězd nazývaných Srp - mají totiž tvar podobný srpu či háku. Na spodní straně Srpu září nejjasnější hvězda tohoto souhvězdí - Alfa (α) Leonis - známá spíše pod názvem Regulus. Její jméno znamená v latině "malý král", což má připomínat všeobecně přijímané označení lva jako krále zvířat.

Regulus má hvězdného souputníka 8. magnitudy, kterého lze pozorovat binokulárem či malým dalekohledem. Špička lvího ocasu je ozdobena hvězdou druhé magnitudy s názvem Denebola - Beta (β) Leonis.

V ohybu Srpu leží Gama (γ) Leonis známá také pod názvem Algieba. Jedná se o výjimečně krásnou dvojhvězdu rozlišitelnou i malými dalekohledy. Při větším zvětšení jsou dobře viditelné i barvy jejích složek - dvou oranžových hvězdných obrů. Bylo vypočítáno, že kolem sebe oběhnou jednou za více jak 600 let. Nedaleko od nich můžete pomocí binokuláru nebo malého dalekohledu spatřit hvězdu 5. magnitudy známou také jako 40 Leonis. Ta však s touto dvojhvězdou hvězdou nemá fyzicky vůbec nic společného.

Pod tělem lva se nachází několik galaxií, z nichž některé jsou poměrně dobře pozorovatelné i malými dalekohledy. Pod jeho zadními nohami se nachází pár spirálních galaxií M65 a M66. Další tři galaxie, M95 a M96 a bledší eliptická galaxie M105 leží přímo pod jeho břichem.

Bez Alfy

Přímo na sever od Srpu souhvězdí Lva a pod souhvězdím Velké Medvědice leží souhvězdí Malého Lva - mládě velkého lva. Toto malé souhvězdí bylo pojmenováno na konci 17. stol. polským astronomem Johannesem Heveliem. Toto souhvězdí proslavil nejvíce fakt, že ačkoli má hvězdu označenou jako Beta, neexistuje v něm žádná hvězda nesoucí označení Alfa. Tato chyba vznikla při katalogizaci hvězd, kterou prováděl v 19. stol. anglický astronom Francis Baily. Název Alfa měl být přisouzen nejjasnější hvězdě souhvězdí Malého Lva - 46 Leonis Minoris.

Mýty a legendy

Lev reprezentuje obávaného "Nemejského lva", který má kořeny v řecké mytologii. Tento lev byl potomkem Dia a bohyně měsíce Séléne. Žil v jeskyni na okraji města Nemeja, kde terorizoval místní obyvatelstvo. Prvním ze dvanácti úkolů, které dostal hrdinný Hérakles (Herkules) od krále Eurysthea, bylo zabít a stáhnout z kůže právě nemejského lva.

Ukázalo se ale, že kůže lva byla tak pevná, že ji nepoškodily šípy ani kopí, takže nakonec musel Herkules skolit zvíře jen holýma rukama. Kůži, kterou potom oblékl a nosil jako neproniknutelný oblek, z něj svlékl za pomoci lvích drápů, ostrých jako břitva.

Jak je najdu?

Oba lvy lze nejlépe pozorovat na večerním nebi v březnu a dubnu. Lev leží na zvěrokruhu mezi souhvězdími Raka a Panny. Snazší je ale rozpoznat Lva než Pannu a Raka. K jeho nalezení použijte tuto nápovědu: podívejte se na velký vůz (část souhvězdí Velké medvědice) a protáhněte dolů úsečku spojující dvojici hvězd tvořící záď vozu. Takto vzniklá polopřímka protne Malého Lva i Lva. Lva lze vidět celého v nejsevernějších a nejjižnějších zeměpisných šířkách. Slunce jím prochází každoročně od poloviny srpna do poloviny září. Vždy kolem poloviny listopadu věnujte svou pozornost na Srp, kde leží radiant (bod, ze kterého meteority jakoby vyletují) meteorického roje Leonidy.

Zkratka: Leo

Nejlepší roční období: jaro (večery)

Nejjasnější hvězdy: Alfa (α) Leonis - Regulus

Pořadí podle velikosti: 12/88

Poloha: rovníková


Zkratka: LMi

Nejlepší roční období: jaro (večery)

Nejjasnější hvězdy: 46 Leonis Minoris

Pořadí podle velikosti: 64/88

Poloha: rovníková


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky