Lyra a Lištička

Nebeská lyra hraje na obloze své ladné tóny v létě o večerech. Je ukryta v souhvězdí Lyry. Na jihu s ní sousedí nevýrazné, ale kouzelné souhvězdí Lištičky.

Souhvězdí Lyry jistě neujde vaší pozornosti díky velmi jasné hvězdě s magickým názvem Vega. Jedná se o pátou nejjasnější hvězdu celé oblohy. Má modrobílou barvu a je mnohem teplejší než naše Slunce. Je obklopena diskem prachu, z něhož se možná právě vytváří nový planetární systém.

Dvojhvězdy

Asi ve vzdálenosti tří průměrů Měsíce od Vegy leží vzácná čtyřhvězda, Epsilon (ε) Lyrae. V binokuláru se jeví jako dokonalá dvojhvězda složená ze dvou bílých hvězd - vzhledem připomíná velmi vzdálené světlomety. Pokud na ni ovšem zamíříte dalekohled s velkým zvětšením, zjistíte, že každá z těchto hvězd je ještě sama o sobě dvojhvězdou.

Podívejte se také na Beta (β) Lyrea, dvojhvězdu na jih od Vegy. Malým dalekohledem v ní lze rozlišit dvě hvězdy - jednu krémově bílou a druhou, méně výraznou, modrou. Jasnější z nich je typ proměnné hvězdy známý jako zákrytová dvojhvězda. Jednou za čtrnáct dní klesne její jasnost, jelikož před ní projde její druhá složka (druhá hvězda), která je ale tak blízko, že je sama o sobě dalekohledem nerozeznatelná.

Planetární mlhoviny

V souhvězdí Lyry a Lištičky leží dva velmi známé příklady planetárních mlhovin. Mezi hvězdami Beta a Gamma Lyrae leží mlhovina M57, která je také známá pod názvem prstencová mlhovina v Lyře. Na fotografiích totiž připomíná prstenec dýmu.

V souhvězdí Lištičky se nachází mlhovina M27, která je viditelná na jasném temném nebi pomocí binokuláru jako rozmazaná skvrna o průměru asi úplňku Měsíce. Běžně se jí říká také Mlhovina Činka, protože použitím dalekohledu o velkém průměru objektivu v ní lze rozeznat dva laloky, které vypadají jako závaží na krátké tyči.

Zavěste se

V souhvězdí Lištičky můžete binokulárem sledovat ještě jeden objekt. Jedná se o skupinu hvězd známou jako Ramínko na šaty (Věšák). Skládá se ze šesti hvězd v řadě s háčkem. Vypadá skutečně jako ramínko na šaty z drátu. Všechny hvězdy z této skupiny leží v různých vzdálenostech od Země a jejich seskupení do přímky je tedy jen čistě náhodné.

Mýty a legendy

Lyra reprezentuje strunný nástroj vyrobený z želvího krunýře řeckým bohem Hermésem, na který hrál legendární řecký hudebník Orfeus. Ve starých atlasech bylo toto souhvězdí znázorňováno také jako orel, sup nebo harfa - tak si jej totiž představovali arabští astronomové.

Souhvězdí Lištičky je jedním z novodobých souhvězdí, které bylo zavedeno až koncem 17. stol. polským astronomem Johannesem Heveliem.

Jak je najdu?

Souhvězdí Lyry je možné pozorovat po večerech v červenci a srpnu na okrajích Mléčné dráhy poblíž souhvězdí Labutě. Je viditelné ze severní polokoule až po 40. stupeň jižní zeměpisné šířky. Souhvězdí Lištičky lze pozorovat až po 60° jižní šířky.

Zkratka: Lyr (Lyra)

Nejlepší roční období: červenec - srpen

Nejjasnější hvězdy: Alfa (α) Lyrae - Vega

Pořadí podle velikosti: 52/88

Poloha: rovníková

Zkratka: Vul (Lištička)

Nejlepší roční období: červenec - srpen

Nejjasnější hvězdy: Alfa (α) Vulpecula

Pořadí podle velikosti: 55/88

Poloha: rovníková


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky