Kasiopeja

Vzhledem ke svému tvaru W nebo M je souhvězdí Kasiopeji jedním z nejsnáze rozpoznatelných na severní obloze.

Pět hvězd tvoří charakteristický tvar Kasiopeji. Všechny jsou velmi dobře viditelné pouhým okem. Souhvězdí leží v pestré části Mléčné dráhy. Nachází se v něm i několik hvězdokup viditelných malým dalekohledem nebo binokulárem.

Pomocí binokuláru budete moci sledovat mohutnou hvězdokupu M52, která vypadá jako strašidelný mrak. Abyste v ní však rozeznali jednotlivé hvězdy, budete potřebovat dalekohled o průměru alespoň 8 cm. Ještě lepší hvězdokupo pro binokulár je NGC 663 nacházející se mezi Delta (δ) a Epsilon (ε) Cassiopeiae. Skládá se z asi 80 hvězd na ploše odpovídající velikosti plochy úplňku měsíce.

Další hvězdokupou viditelnou binokulárem je NGC 457 nazývaná Soví hvězdokupa nebo také E.T. nebo Človíček. Nachází se v ní jasná hvězda, veleobr 5. magnitudy Fí (φ) Cassiopeiae. Tato hvězda ale není fyzickou součástí této hvězdokupy - pouze se do ní promítá. Zářivý výkon hvězdy Fí (φ) Cassiopeiae musí být ohromný už vzhledem k tomu, že se nachází více jak 10 000 světelných let daleko a přesto je ze Země pozorovatelná pouhým okem. Poblíž Delta (δ) Cassiopeiae se nachází malá protáhlá hvězdokupa M103.

Blízko středu souhvězdí se nachází dvojhvězda, respektive pár hvězd obíhajících vzájemně kolem sebe. Nazývá se Eta (η) Cassiopeiae a lze ji rozpoznat i malým dalekohledem. Její složky o magnitudách 3,5 a 7,5 mají žlutou a oranžovou barvu, takže tvoří velmi zajímavý pár. Oběh jedné okolo druhé trvá méně než 500 let.

Mýty a legendy

Pyšná královna Kasiopeja, manželka krále Kefea z Etiopie, odvážně tvrdila, že její krása předčí i krásu vodních nymf. Jako trest za Kasiopejinu marnivost poslal bůh moře Poseidón mořskou příšeru, aby zpustošila pobřeží Kefeovy země. Kefeus a Kasiopeja byli donuceni obětovat příšeře svou dceru Andromedu a připoutat ji ke skále, ale hrdinný Perseus s příšerou bojoval, zabil ji a Andromedu zachránil. Na nebi Kasiopeja sedí na svém trůnu a hraje si s vlasy.

Jak ji najdu?

Souhvězdí Kasiopiji leží na opačné straně Polárky než souhvězdí Velkého vozu. Při pohledu ze zeměpisných šířek severně asi 40 ° severní šířky při svém oběhu kolem zemského pólu nikdy nezapadá pod horizont (patří tedy mezi tzv. cirkumpolární souhvězdí). U nás je Kasiopeja vidět přímo nad hlavami večer na konci podzimu nebo na začátku zimy.

Zkratka: Cas

Nejlepší roční období: zima (ihned po soumraku)

Nejjasnější hvězdy: Shedir (α) 2,2; Gamma (γ) 2,5

Podle velikosti: 25/88

Poloha: Polární (N)


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky