Beran a Trojúhelník

Beran je sice jedním z méně nápadných znamení zvěrokruhu, ovšem jeho astronomický význam je značný. Za časů řeckého astronoma Hipparchose ve 2.stol. př.n.l., se nacházel bod, v němž Slunce protínalo nebeský rovník při své každoroční pouti okolo nebeské sféry z jihu na sever právě v souhvězdí Berana. Tento průsečík - jarní bod - se dnes, z důvodu kymácivého kuželovitého pohybu zemské osy odborně nazývaného precese, nachází o 30° dále v souhvězdí Ryb. Ze zvyku je ale i dnes tento bod označován znamením souhvězdí Berana.

Souhvězdí Berana lze nejlépe identifikovat pomocí pomyslné křivky tvořené třemi hvězdami: Alfa(α), Beta (β) a Gamma (γ) Arietis, což jsou hvězdy vymezující rohy a hlavu berana. Zbytek těla je tvořen mnohem slaběji zářícími hvězdami.

Alfa Arietis je oranžový obr a hvězdné velikosti 2,0 magnitudy. Nejméně jasná hvězda této trojice, Gamma Arietis, je úžasná dvojhvězda skládající se ze dvou téměř identických bílých hvězd, které od sebe lze snadno rozlišit i pomocí malého dalekohledu.

Malinký trojúhelník

Na sever od souhvězdí Berana se nachází malé souhvězdí Trojúhelníku. Jedná se o úzký trojúhelník složený ze tří hvězd, z nichž nejjasnější má hvězdnou velikost 3,0 magnitudy. Ačkoli nejsou tyto hvězdy nijak zvlášť zajímavé, nachází se v souhvězdí Trojúhelníku důležitá spirální galaxie M33, která je třetí největší z naší Místní skupiny galaxií. M33 je sice relativně blízko nás, asi 2,7 milionů světelných let, na obloze ale není příliš nápadná.

Abyste ji mohli spatřit pouze pomocí binokuláru, je zapotřebí pozorování provádět za jasné a tmavé noci. Potom ji zaregistrujete jako mlhavou skvrnu o velikosti asi úplňku Měsíce. Na fotografiích a CCD snímcích jsou patrná i spirální ramena galaxie M33. Aby je však viděl i vizuální pozorovatel, musí být vybaven dost velkým dalekohledem.

Mýty a legendy

Souhvězdí Berana je znázornění berana ze staré řecké legendy, který měl mít zlaté rouno. Tento beran, který uměl létat, zachránil Frixose, syna Athamáse z Boeotie, před obětováním bohům. Těm měl Frix být obětován, aby zachránil otcovu zemi před hladomorem. Beran letěl s Frixosem na svých zádech do Kolchidy na pobřeží Černého moře. Tam Frixos obětovat berana Diovi. Po Frixosově smrti podniknul řecký hrdina Jáson a jeho argonauti epickou výpravu do Kolchidy, aby zde získali beranovo cenné rouno.

Souhvězdí Trojúhelníku Řeků prostě jen připomínalo trojúhelník.

Jak je najdu?

Souhvězdí Berana a Trojúhelníku jsou nejvýše na večerní obloze každoročně v listopadu a prosinci. Nacházejí se mezi souhvězdími Ryb a Býka pod souhvězdím Andromedy. Je možné je pozorovat ze všech částí naší planety kromě nejjižnějších zeměpisných šířek. Slunce prochází souhvězdím Berana od konce dubna do poloviny května.

Zkratka: Ari

Nejlepší roční období: pozdní podzim a brzká zima (večery)

Nejjasnější hvězdy: Alfa (α) Arietis

Pořadí podle velikosti: 39/88

Poloha: rovníková

Zkratka: Tri

Nejlepší roční období: pozdní podzim a brzká zima (večery)

Nejjasnější hvězdy: Beta (β) Triangulum

Pořadí podle velikosti: 78/88

Poloha: rovníková


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky