Delfín, Koníček a Šíp

Souhvězdí Delfína je malé, ale krásné seskupení hvězd s typickým tvarem připomínajícím spíše dětského draka s ocasem. Gama (γ) Delphini ležící na nejsevernějším vrcholu tohoto draka je nádhernou dvojhvězdou složenou z oranžové a žluté hvězdy. Jsou od sebe rozlišitelné již pomocí malého dalekohledu. Ve stejném zorném poli může pozorovatel spatřit další, slaběji zářící dvojhvězdu Struve 2725.

V minulosti bylo toto souhvězdí známo také pod názvem Jobova rakev - není však známo, kdo a kdy jej takto pojmenoval. Pojmenování pravděpodobně vzniklo díky tvaru souhvězdí, které výrazně připomíná bednu - rakev. Tento název se však vztahoval pouze na diamant tvořený čtyřmi nejjasnějšími hvězdami.

Alfa (α) a Beta (β) Delphini jsou nositeli dvou nejpodivnějších názvů ze všech hvězd na obloze: Sualocin a Rotanev. Pokud si je přečtete pozpátku, získáte jména Nicolaus a Venator. Jedná se o latinskou verzi jména Niccoli Cacciatoriho, italského astronoma žijícího v 19. stol., jenž byl asistentem (a později i následovníkem) Giuseppa Piazziho na palermské observatoři. Názory na to, zda hvězdy pojmenoval Cacciatore sám po sobě, nebo to za něj udělal jeho vedoucí Piazzi, se různí.

Uhánějící šíp

Souhvězdí Šípu nacházející se v Mléčné dráze poblíž souhvězdí Delfína se skládá z malého trojúhelníku hvězd, který připomíná šíp. Jedná se o třetí nejmenší souhvězdí na celé obloze. Jeho nejzajímavějším útvarem je M71 - skromná kulová hvězdokupa, kterou lze spatřit pomocí binokuláru nebo malého dalekohledu jako slabě zářící mlhavou skvrnu, ležící ve vzdálenosti 13 000 světelných let od Země.

Mezi souhvězdím Delfína a souhvězdím Pegase se nachází souhvězdí Koníček, druhé nejmenší souhvězdí připomínající hlavu malého koně. Říká se, že souhvězdí Koníčka vymyslel ve 2. stol. řecký astronom Ptolemaios, snad jako hříbě pro okřídleného koně Pegase. Nejzajímavějším útvarem v souhvězdí koníčka je Gama (γ) Equulei, široká dvojhvězda se složkami o hvězdných velikostech 5. a 6. magnitudy, jejíž hvězdy jsou od sebe rozlišitelné i pomocí binokuláru.

Mýty a legendy

Když napadli řeckého básníka a hudebníka Arióna během jeho zpáteční cesty z koncertního turné po řeckých ostrovech zloději, byl donucen utéct a skočit před nimi přes palubu. Před utopením ho ale zachránil delfín, jenž s Ariónem na svých zádech doplul až do Řecka. Bůh hudby a poezie Apollón se za to delfínovi odvděčil tím, že jej navěky umístil na oblohu.

Jiná řecká legenda říká, že souhvězdí Delfína reprezentuje delfína, který přivezl Poseidónovi, bohu moří, vodní nymfu Amfitríru, aby se s ní oženil.

Se souhvězdím koníčka jsou spojeny minimálně tři různé legendy.

O nebeském šípu se říká, že jej vystřelil Apollón, Herkules, nebo bůh lásky Erós.

Jak je najdu?

Souhvězdí Delfína, Šípu a Koníčka jsou nejlépe pozorovatelné na večerní obloze v srpnu a září. Leží mezi souhvězdími Orla a Pegase, na jih od známého souhvězdí Labutě, které má tvar kříže. Souhvězdí Šípu leží na hvězdném pozadí Mléčné dráhy.

Zkratka: Equ (Koníček)

Nejlepší roční období: pozdní léto - brzký podzim (večery)

Nejjasnější hvězdy: Alfa (α) Equulei

Pořadí podle velikosti: 87/88

Poloha: rovníková

Zkratka: Del (Delfín)

Nejlepší roční období: pozdní léto - brzký podzim (večery)

Nejjasnější hvězdy: Beta (β) Delphini

Pořadí podle velikosti: 69/88

Poloha: rovníková

Zkratka: Sge (Šíp)

Nejlepší roční období: pozdní léto - brzký podzim (večery)

Nejjasnější hvězdy: Gama (γ) Sagittae

Pořadí podle velikosti: 86/88

Poloha: rovníková.


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky