Blíženci a Rak

Dvě bájná dvojčata, Kastór (Castor) a Polydeukés (Pollux), sedí vedle sebe na obloze z kraje roku. Dohromady tvoří souhvězdí Blíženců. Nedaleko od nich se plazí rak - nejméně jasné souhvězdí zvěrokruhu.

Dvěma nejjasnějším hvězdám souhvězdí Blíženců byla dána jména bájných dvojčat. Při pohledu přes dalekohled o průměru objektivu alespoň 60 mm je vidět hvězdu Castor - Alfa (α) Geminorum rozdělenou na dvě modrobílé složky druhé a třetí magnitudy. Jsou to složky skutečné dvojhvězdy kroužící kolem sebe s oběžnou dráhou asi 350 let. Nedaleko ležící méně jasný červený trpaslík je s těmito dvěma hvězdami spojen gravitační silou. Samy o sobě jsou všechny tři tyto hvězdy těsnými dvojhvězdami, takže hvězda Castor je vlastně ohromující šestihvězdou. Na rozdíl od toho je Pollux - Beta (β) Geminorum - samostatná hvězda. Na obloze se jeví v oranžové barvě, protože se jedná o hvězdného obra s chladnějším povrchem.

Hvězdokupy

Jedna z nejkrásnějších otevřených hvězdokup na obloze je M35 nacházející se nedaleko nohou našich dvojčat - blíženců. Během jasných temných nocí ji lze pozorovat i pouhým okem jako mlhavou skvrnku zabírající zhruba stejnou plochu jako Měsíc v úplňku. Je snazší ji ovšem spatřit binokulárem. Malé dalekohledy v ní dokonce rozliší i jednotlivé hvězdy, z nichž mnoho tvoří řetězce. Kousek pod Blíženci leží mlhovina Eskymák, někdy také označována jako Klaun (NGC 2392).

Další užasnou hvězdokupu lze nalézt v sousedním souhvězdí Raka. Populárně se nazývá buď Jesličky, Včelí roj nebo Praesepe. Pozorovali ji pouhým okem již starověcí Řekové a v 18. stol. byla katalogizována francouzským astronomem Charlesem Messierem pod označením M44. Abyste ji mohly pohodlně sledovat i při pohledu z města, budete ale potřebovat binokulár. M44 se skládá z asi 50 hvězd šesté a nižší magnitudy, které se rojí na ploše asi třech měsíčních úplňků.

Nepřehlédněte také hvězdokupu v jižní části Raka - M67. Ta je viditelná binokulárem jako mlhavá elipsa o velikosti úplňku Měsíce.

Mýty a legendy

V řecké mytologii byli Kastór a Polydeukés (v římských bájích se označují jako Castor a Pollux) nevlastní bratři narození královně Lédě ze Sparty, kteří měli každý jiného otce. Polydeukés, šampion v boxu, byl synem Dia, a proto byl nesmrtelným. Kastór, obratný jezdec a bojovník, byl synem manžela Lédy, krále Tyndarea, a proto byl obyčejným smrtelníkem. Oba se přidali ke skupině Jásona a Argonsutů na jejich legendární cestě za hledáním Zlatého rouna. Když byl Kastór zabit, Polydeukés odmítnul bratra po jeho smrti opustit a tak oba Zeus přeměnil v souhvězdí Blíženců, kde společně tráví věčnost.

Rak hraje vedlejší roli v jednom z úkolů Hérakla. Jedním z jeho dvanácti úkolů bylo zabít Hydru, což byla příšera z močálu s několika hlavami. Když s ní bojoval, byl napadnut gigantickým rakem, kterého však snadno zašlápnul. Rak byl do Héraklovy legendy přidán možná záměrně, aby spojil mnohem starší starověké souhvězdí s řeckou mytologií.

Jak je najdu?

Souhvězdí Blíženců a Raka jsou nejlépe viditelná na večerní obloze během prvních třech měsíců roku. Obě jsou souhvězdí Zvěrokruhu a leží mezi Býkem a Lvem. Slunce prochází přes Blížence od pozdního června do poloviny srpna. Obě souhvězdí jsou viditelná na celé polokouli až po -55 stupně jižní zeměpisné šířky.

Zkratka: Gem (Blíženci)

Nejlepší roční období: střed zimy - časné jaro (večery)

Nejjasnější hvězdy: Beta (β) Geminorum (Pollux)

Pořadí podle velikosti: 30/88

Poloha: rovníková

Zkratka: Cnc (Rak)

Nejlepší roční období: střed zimy - časné jaro (večery)

Nejjasnější hvězdy: Beta (β) Cancri

Pořadí podle velikosti: 31/88

Poloha: rovníková


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky