Systémy nebeských souřadnic

Astronomové mohou díky tomu, že si celou oblohu představují jako dutou kouli, určovat polohy hvězd a planet pomocí dvojice nebeských souřadnic. Ty jsou obdobou zeměpisné délky a šířky. Při práci s nimi se astronomové nemusejí zabývat skutečnými vzdálenostmi a polohami pozorovaných vesmírných těles. Zeměpisná délka a zeměpisná šířka jsou vztaženy k nultému (Greenwichskému) poledníku, a k rovníku. K čemu jsou však staženy astronomické souřadnice?

Nejčastěji jsou k určování poloh nebeských těles používány dva souřadné systémy: tzv. "obzorníkové" a "rovníkové" souřadnice.

Obzorníkové souřadnice jsou vztaženy k té části oblohy, kterou vidí pozorovatel. Určujeme zde tzv. "výšku tělesa nad obzorem" a "azimut" tělesa vzhledem k nějakému pevnému směru, nejčastěji k severu. To jsou vždy pevně stanovené a neměnné vztažné body. Jednotkami výšky jsou stupně. Měří se v rozmezí od 0° (přímo na horizontu) až +90° (v místě nacházejícím se přímo nad místem, kde stojí pozorovatel) a -90° (v místě nacházejícím se přímo pod pozorovatelem).

Azimut je měřen rovněž ve stupních a to od severu ve směru pohybu hodinových ručiček. Takže směr na východ má azimut 90°, směr na jih 180° a směr na západ 270°. Pokud tedy dostane pozorovatel k dispozici určitý pár obzorníkových souřadnic je pro něj potom snadné nalézt dané těleso na obloze.

Hvězdy jsou ale bohužel díky rotaci Země neustále v pohybu. A protože se pohybují napříč oblohou po zakřivených drahách, je výpočet jejich obzorníkových koordinát v jakémkoli čase komplikovaný a celkem k ničemu. Jedna dvojice hodnot souřadnic totiž platí pouze pro jeden určitý časový okamžik a pro jedno konkrétní místo na povrchu Země.

Rovníkové souřadnice

Mnohem komplikovanější, ale zároveň mnohem stabilnější a užitečnější způsob určování poloh těles na obloze poskytují tzv. rovníkové souřadnice. Poloha každého tělesa na obloze je opět určena dvojicí souřadnic - tzv. "deklinací" a "rektascenzí".

Deklinace je analogií zeměpisné šířky. Měří se na nebeské sféře ve stupních na sever nebo na jih od nebeského rovníku - což je myšlená kružnice, která prochází po obloze nad pozemským rovníkem. Jelikož při tom, když se naše planeta otáčí kolem vlastní osy, se hvězdy pohybují po obloze po kružnicích paralelních s rovníkem, nemění se při tomto tzv. "denním" pohybu jejich deklinace s časem, a to ani, když zapadají nebo vycházejí.

Rektascenze (RA) je nebeským ekvivalentem zeměpisné délky - měří se rovnoběžně s nebeským rovníkem a na východ od "nebeského poledníku", který prochází jarním bodem. Rektascenze se neměří jako zeměpisná délka v úhlových stupních, ale jako čas v hodinách, minutách a sekundách. Hlavním důvodem pro používání časových jednotek je to, že rektascenze vlastně odpovídá času průchodu nebeského tělesa poledníkem počítanému od okamžiku, kdy jím prošel samotný jarní bod.

Převedení rektascenze a deklinace určitého tělesa do jeho skutečné polohy na nebi, v místě, kde se nachází pozorovatel, vyžaduje přepočet orientace nebeské sféry odpovídající tomuto konkrétnímu místu a danému času pozorování. Na zemském severním pólu je severní nebeský pól přesně nad hlavou pozorovatele a nebeský rovník se nachází přímo na jeho horizontu.

Na rovníku je situace odlišná - severní nebeský pól se nachází na horizontu směrem na jih. Nebeský rovník potom probíhá přímo nad hlavou pozorovatele.

Velkou výhodou rovníkových souřadnic je to, že rektascenze a deklinace nebeských těles se mění v důsledku změn v oběžné dráze Země jen velmi pozvolna v čase. Souřadnice tak zůstávají skoro neměnné po dobu několika desetiletí a mohou být používány jako snadné vodítko pro všechny astronomy po celém světě.


Zdroj textů: Časopis - Postavte si model sluneční soustavy. Eaglemoos Ltd 2012.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky